بخش فیزیوتراپی بیمارستان از سال 1380 آغاز به کارنمود. این بخش دارای 3 کابین جهت ویزیت ،معاینه ودرمان بیماران می باشد.پذیرش بیماران در بخش فیزیوتراپی به دو صورت Out-patientو in-patient می باشد.دراين بخش علاوه بر بیماران بستری در بخش های مختلف بيمارستان با مشکلات ارتوپدیک ، نورولوژیک، ماسکو لو اسکلتال ، قلبی،ریوی،بیماریهای زنان و بسیاری موارد دیگر همچنين بيماران سرپائي نيز تحت درمان واقع می شوند.اين مركزداراي دستگاههاي مگنتو تراپي(مغناطيس درماني)،ليزر درماني،نوردرماني و اشعه مادون قرمز ، جریان پر فرکانس ، دستگاه cpm، جریانهای tens جهت تسريع در درمان استئو پروز(پوكي استخوان)،جوش خوردگي استخوان ،ترميم زخمهاي سوختگي وزخم بستر مي باشد

 

شماره داخلی :   1241. 

 

 

 کارکنان بخش فیزیوتراپی بیمارستان امام جعفر صادق (ع) شهرستان میبد

مسئول بخش :

نام و نام خانوادگی :اکرم اسادات امامیان 

تحصیلات : کارشناس فیزیوتراپی

تلفن داخلی : 1241

 

مسئول فنی بخش : ذبیح الله برجسته

تحصیلات   :  کارشناس فیزیوتراپی

تلفن داخلی : 1026

 

آقای ذبیح الله برجسته   فیزیوتراپیست / مسئول فنی

خانم اکرام السادات امامیان /مسئول بخش

آقای مجید حیدری / فیزیوتراپیست

 

 

 

 

بخش فیزیو تراپی بیمارستان امام جعفر صادق (ع) شهرستان میبد در سالن پذیرش واقع شده است و از ساعت 7 صبح تا 14 به صورت شیفت ثابت صبح فعال می باشد

شماره تلفن  داخلی :   1241

آشنایی با رشته فیزیوتراپی

 »  تعریف فیزیوتراپی

   فیزیوتراپی ، شاخه ای از پزشکی است که در آن برای توانبخشی بیماران از عوامل فیزیکی مثل گرما ، سرما ، الکتریسیته ، نور و عوامل مکانیکی و ورزش استفاده می شود.

»  اهداف فیزیوتراپی

   فیزیوتراپیست با به حداقل رساندن عوارض بیماری ها و درمان بیماری ها و نیز از بین بردن عوامل محدود کننده و ناتوان کننده، در جهت مستقل نمودن بیمار در طول زندگی تلاش و به طور خلاصه هدف فیزیوتراپی مستقل نمودن بیمار در طول زندگی می باشد.

»  موارد کاربرد فیزیوتراپی

»  فیزیوتراپی در بیماران ارتوپدی

   از جمله موارد ارتوپدی که می توان در آنها با فیزیوتراپی مفید واقع بود عبارتند از : شکستگی استخوان ها و دررفتگی مفاصل ، تعویض مفاصل (ارتروپلاستی ها) ، اختلالات اسکلتی عضلانی مثل : کمردرد و گرفتگی عضلات ، ایجاد تغییرات فرسایشی در مفاصل مثل آرتروز : زانو ، شانه ، ران و ستون فقرات و غیره ، اختلال در ستون فقرات : اسکلیوز ، کیفوز و اختلال ناحیه گردن مثل : تورتیکولیو نیز ضایعات بافت نرم مثل پیچ خوردگی ، پارگی لیگامانها ، پارگی مینیسک ها ، فتق دیسک بین مهره ای ، کندرو مالاسی ، کشیدگی تاندون عضلات ، پارگی تاندون عضلات و اختلالات مادرزادی مانند دررفتگی مفصل ران ، تشکیل نشدن کامل مهره ها ، کف پای صاف ، پا چنبری ، پا پرانتزی ، پا ضربدری ، دنده گردنی ، لغزش مهره های ناحیه کمر و ... و در مورد قطع اندامها به دلیل تصادفات ، جنگ ها و بیماری ها و ... و نیز مواردی همچون خشکی مفصل شانه ، آتروفی سودک ، ضایعه گلف البو و ضایعه تنیس البو و جراحی های دست و ... می توان از فیزیوتراپی استفاده کرد.

»  فیزیوتراپی در بیماری های روماتولوژی

   بیماری های مفاصل و بافت نرم را اصطلاحاً بیماری های روماتولوژی می نامند و فیزیوتراپی در بیماران روماتولوژی می تواند جهت کاهش درد و کاهش تورم و التهاب و نیز جلوگیری از پیشرفت عوارض بیماری و بدست آوردن حداکثر کارایی دوباره از مفصل مفید واقع شود و از جمله این بیماری ها عبارتند از : پلی میوزیت (التهابی است که در عضلات ایجاد می شود) ، در ماتومیوزیت (تارهای عضلانی و پوست ملتهب می شود) ، اسپوندیلیت انکیلیوزان (التهاب ستون فقرات و بافت های مجاور آن) آرتریت روماتوئید (التهاب مفاصل ، رباط و کپسول مفصلی) و بیماری هایی مثل آرتروز زانو ، ران و ستون فقرات ، و اختلافات دیگر مثل بورسیت ، کپسولیت ، تندونیت ، تنوسینویت ، آرتریت ها و آرتروزها ، سندرم بهجت و غیره.

»  فیزیوتراپی در بیماری های اعصاب

   با توجه به این که در بیماران اعصاب ، عضلات بیمار گرفتار می شوند. فیزیوتراپی جهت تقویت عضله و راه اندازی بیمار موثر می باشد و از جمله این بیماری ها عبارتند از : بیماری های عفونی مغز یا سیستم عصبی مثل آبسه مغزی ، سرخجه ، سیفلیس ، مننژیت ، فلج اطفال و غیره. و بیماری های عروق مغز مثل سکته مغزی ، تومورهای سیستم عصبی مثل تومور مغز ، تومور مخچه ، تومورهای نخاع و ضایعات دیگر همچون : ضایعات نخاع ، ضایعات اعصاب و اعصاب محیطی و غیره.

»  فیزیوتراپی در اطفال

   قریب به 10% از کودکانی که به دنیا می آیند دچار نوعی از معلولیت می باشند که با فیزیوتراپی به موقع می توان در معلولیت موجود اقدامات موثری را انجام داد و از جمله این معلولیت ها عبارتند از : فلج مغزی ، فلج اطفال ، فلج زایمانی (ارب پالزی) ، تور تیکولی (کودکانی که با گردن کج به دنیا می آیند) ، اختلال در مچ پا (مثل کف پای صاف ، و پا چنبری و غیره).

»  فیزیوتراپی در بیماری های زنان

   فیزیوتراپی در بیماری های زنان با هدف کاهش درد و از بین بردن برخی عفونت ها و چسبندگی ها که در بافت های مختلف دستگاه تناسلی ایجاد می شود و نیز تقویت عضلات ناحیه شکم و اطراف لگن انجام می شود و از جمله این موارد عبارتند از : کمر درد که منشا آن بیماری های زنان است ، ضعف عضلات ناحیه شکم و لگن و بیمار های التهابی و در برخی از جراحی های دستگاه تناسلی زنان و غیره.

»  فیزیوتراپی در اعمال جراحی

   جهت جلوگیری از بروز محدودیت های حرکتی و کنترل و حفظ دامنه حرکات مفاصل اطراف محل عمل و نیز برای از بین بردن درد، التهاب و جسبندگی می توان از فیزیوتراپی استفاده کرد و از جمله موارد آن عبارتند از : سوختگی ها و در برخی اعمال جراحی در ناحیه فک و صورت و غیره.

»  فیزیوتراپی در بیماری های پوستی

   در بیماری های پوستی می توان با کاهش درد به بهبودی سریع و بهتر صدمات پوستی کمک کرد و از جمله این بیماری های پوستی عبارتند از : سوختگی پوست و زنا و آکنه و لوپوس و در اعمال جراحی پلاستیک و اعمالی که برای زیبایی انجام می شود با کنترل چسبندگی محل عمل و غیره.

»  فیزیوتراپی در بیماران بستری در بخش های بیمارستان

   با توجه به این که وقتی بیماران در بیمارستان بستری می شوند از هر گونه حرکت عاجزند که به دنبال آن خشکی مفاصل و ضعف عضلات و نیز تجمع ترشحات در ریه آن ها و نیز زخم بستر آنها را تهدید می کند و برای پیشگیری از بوجود آوردن این مشکلات لازم است بعد از تجویز پزشک هر روز حداقل یک نوبت فیزیوتراپیست با انجام حرکات فعال و غیرفعال و نیز تمرینات تنفسی و همچنین با ارائه راهنمایی های لازم از به وجود آوردن گرفتاری بیشتر پیشگیری می کند و زمینه لازم برای توانبخشی بیمار را فراهم می کند.

»  فیزیوتراپی در بیماری های قلبی و تنفسی

   فیزیوتراپی در بیماران تنفسی شامل اصلاح الگوی تنفسی تقویت عضلات سیستم تنفسی و تخلیه ترشحات داخل ریه و مجاری تنفسی و همچنین تحریک رفلکس سرفه و آموزش روشهای تنفسی و تمرینات تنفسی می باشد و همچنین آموزش وضعیت های خاص برای تخلیه ترشحات از ریه می باشد و برای درمانی در بیمارستان قلبی شامل : بهبودی وضعیت بیمار و نیز افزایش کارایی سیستم قلبی عروقی که از جمله موارد قلبی ِ تنفسی عبارتند از : جراحی در ناحیه قفسه سینه ، ضعف در عضلات سیستم تنفسی ، شکستگی دنده ها ، بیماریهای تنفسی مثل پنومونی یا ذات الریه ، آمبولی ریه ، آبسه ریه ، برونشکتازی ، آتلکتازی ، برونشیت مزمن ، آمفیزم و آسم و سرطان عناصر تنفسی و غیره . و نیز بیماری هایی همچون ایسکمی قلبی ، ترومبوفلبیت ، واریس و غیره.

»  فیزیوتراپی در سالمندان

   با توجه به این که سالمندان عزیز با بالا رفتن سن و کاهش فعالیت روزانه دچار ضعف و ناتوانی می شوند لازم است زیر نظر فیزیوتراپیست ماهر به حرکت ورزشی ادامه داده و از بروز مشکلات پیشگیری نمایند. در پایان اشاره به این نکته ضروری است که یکی از دلایل ثمر بخش بودن درمان بیماران در کشور های پیشرفته وجود ارتباط تنگاتنگ بین پزشک معالج از قبیل : جراح ارتوپد ، جراح اعصاب ، داخلی اعصاب ، متخصص روماتولوژی ، متخصص قلب و عروق و متخصص ریه و جراح و ... با سایر کادر درمان همچون تیم توانبخشی (فیزیوتراپیست) می باشد.