دستگاه MRI Avanto ساخت كمپانی زیمنس یكی از جدید ترین سیستم های MRI با قدرت T1.5 در دنیا با قابلیت منحصر به فرد  تكنیك تصویرنگاری موازی ( Parallel Imaging)  در سال 1388با اهدا خیر محترم جناب آقای حاج علی آقایی در بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد نصب و راه اندازی شده است.

 

مجموعه كامل نرم افزاری نوین Time Application Suite، امكان تصویربرداری از سیستم مغزی و نخاعی، عروقی، شكم، سیستم خونی، اورتوپدی و كودكان را با حداكثر كیفیت و حداقل زمان تصویرنگاری فراهم ساخته است. این تصویر نگاری با كیفیت بالا، با استفاده از كویل های تصویر نگاری اختصاصی مغز، گردن، پستان، كمر و شكم وكلیه اندامها با حداكثر تعداد كانالهای گیرنده از 2 تا 24 كانال مقدور شده است.

 

همگن بودن میدان مغناطیسی و توان بالای مجموعه سخت افزاری دیجیتالی امواج رادیویی دستگاه باعث شده تا این دستگاه ضمن تصویرنگاری آناتومیكی از كلیه نقاط بدن، امكان تحقیقات متابولیسمی از مغز توسط بسته نرم افزاری وسخت افزاری Spectroscopy را نیز فراهم سازد.

 

همچنین كلیه تكنیكهای تخصصی و جدید درخصوص MRI نظیر Diffusion، Perfusion،Functional MRI و... برروی این سیستم قابل اجرا است.

 

در حال حاضر خدمات ذیل در این مركز انجام می شود:

 

ـ MRI جنرال با و بدون تزریق ماده حاجب از كلیه اندام ها به انضمام TMJ و Breast به صورت پروتكلهای اختصاصی

ـ MRA مغز، كاروئید، آئورت وشریانهای پریفرال، رنال واندام فوقانی وتحتانی

ـ MRCP

-MRU

ـ‌MRSpect

ـ Fetal and Placenta MRI

ـ Venography مغز و كبد

Diffusion

 

 

ام آر آی چیست و چگونه انجام میشود:

   

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

 

ام آر آی یا روش تصویربرداری با تشدید مغناطیسیکی از روش های پیشرفته تصویربرداری پزشکی است. با استفاده از این روش میتوان تصویر بافت های درونی بدن را دید و از آن طریق مشکلات و بیماری های اعضاء بدن را تشخیص داد.

 

همانطور که میدانیم در روش های تصویر برداری با اشعه ایکس مانند رادیوگرافی ساده ویا سی تی اسکن بدن تحت تابش مقدار معینی از اشعه یونیزه کننده قرار میگیرد که اگر از حد مشخصی بیشتر باشد میتواند موجب اشکالاتی در کارکرد سلول ها شود. ولی در ام آر آی از اشعه ایکس استفاده ای نمیشود و بنابراین نسبت به رادیوگرافی و سی تی اسکن بسیار کم ضررتر است.

 

طرز کار ام آر آی چیست

امواج مورد استفاده در ام آر آی از جنس امواج رادیویی و مغناطیسی هستند که ضرری برای بدن ندارند. ام آر آی از این واقعیت فیزیکی استفاده میکند که پروتون هایی که در هسته اتم ها قرار گرفته اند مانند کره زمین در حول محور ود با سرعت زیادی میچرخند و در نتیجه یک میدان معناطیسی در اطراف خود تشکیل میدهند

در ام آر آی بیمار در یک میدان مغناطیسی بسیار قوی قرار میگیرد. این میدان موجب میشود محور چرخش پروتون های هسته اتم ها در تمام بافت های بدن (بخصوص پروتون هایی که در هسته مولکول آب قرار دارند) در امتداد خطوط میدان مغناطیسی ام آر آی قرار گیرند. سپس امواج رادیویی خاصی به سوی بدن بیمار تابانده میشود. این امواج که بصورت پالس فرستاده میشوند موجب میگردند تا محور چرخش پروتون ها کمی تغییر کند. با اتمام پالس ردیویی، محور چرخش پروتون مجددا در امتداد خطوط میدان مغناطیس برمیگردد. این برگشت موجب ایجاد یک موج رادیویی (الکترومغتاطیسی) جدید میشود.

سپس این امواج رادیویی ثانویه که از تک تک پروتون ها ساطع میشوند به توسط گیرنده های دستگاه ام آر آی دریافت شده و به کامپیوتر آن ارسال میگردند. کامپیوتر ام آر آی بسیار پرقدرت و با توان محاسباتی بالا است. در این کامپیوتر امواج دریافت شده بسرعت تحلیل شده و سپس تصاویری براساس این تحلیل ها ساخته میشود که پزشک آنها را بر روی مانیتور دستگاه میبیند و در صورت لزوم آنها را چاپ میکند.

در کامپیوتر ام ار آی مشخص میشود که چه جاهایی از بدن موج رادیویی بیشتری از خود ساطع کرده اند. هرچه شدت موج دریافتی از نقطه ای از بدن بیشتر باشد نشانه تراکم بیشتر پروتون در آن نقطه است و چون فراوان ترین اتم بدن که پروتون دارد اتم هیدروژنی است که در مولکول آب قرار دارد پس هرجایی که موج رادیویی بیشتری ارسال کرده است در واقع آب بیشتری داشته است. 

در واقع کاری که ام آر آی انجام میدهد اینست که نشان دهد در چه نقاطی ار بدن آب بیشتری وجود دارد. چون غلظت مولکول آب در بافت های بدن متفاوت است و با بیمار شدن بافت ها این غلظت باز هم تغییر میکند میتوان با استفاده از اطلاعات دریافتی تصویر بسیار دقیقی از شکل بافت های گوناگون بدن ایجاد کرد. یک دستگاه ام آر آی

ام آر آی یک روش تصویربرداری دقیق و پرقدرت برای تشخیص مشکلات و بیماری های بافت های بدن است. یکی از نقاط تمایز این روش با سی تی اسکن در این است که در ام آر آی تصاویر بافت های نرم مانند غضروف، تاندون، لیگامان، عصب و رگ ها بسیار واضح و دقیق دیده میشوند و این روش تصویربرداری بخصوص برای تشخیص بیماری های این بافت ها مفید است. پس از ام آر آی بیشتر در بررسی مشکلات بافت های نرم بدن استفاده شده در حالیکه سی تی اسکن بیشتر برای بررسی استخوان ها و ضایعات و آسیب های آن مفید است.

 

آیا ام ار آی روش خطرناک یا بی خطری است

در صورتی که اصول ایمنی رعایت شوند ام آر آی روش تصویربرداری بسیار ایمن و کم خطری است. سالانه حدود 10 میلیون نفر ام آر آی انجام میدهند. انجام  ام آر آی کاملا بدون درد است و عارضه کوتاه مدت یا بلند مدت شناخته شده ای ندارد.

همانطور که ذکر شد ام آر آی از یک میدان مغناطیسی بسیار پرقدرت استفاده میکند. در صورتی که اشیاء فلزی در این میدان مغناطیسی قرار گیرند حرکت میکنند. حرکت این اشیاء میتواند موجب آسیب به بیمار شود. پس در اطاق ام آر آی نباید هیچ جسم فلزی باشد. اگر بیمار وسیله فلزی با خود دارد باید آن را خارج از اطاق ام آر آی از خود جدا کند. ساعت، جواهرات و بعضی از قسمت های لباس ها فلزی هستند.

اگر بیمار قبلا جراحی شده و از گیره های فلزی بر روی رگ های او استفاده کرده اند انجام ام آر آی برای وی خطرناک است چون گیره فلزی میتواند در میدان مغناطیسی ام آر آی حرکت کند. گلوله های فلزی یا ترکش در بدن بیمار هم میتواند همین مشکل را ایجاد کند. در کسانی که از سمعک استفاده میکنند و یا در کسانی که پیس میکر قلبی دارند امواج مغناطیس ام ار آی میتواند در کارکرد این دستگاه ها ایجاد اختلال کند.

 

 

 
 

 
                                                                                                                     

 

 

شماره تلفن مستقیم :  32354400

شماره داخلی : 1281

مسئول بخش

نام و نام خانوادگی : ملیحه ابوالحسنی سورک

تحصیلات : کارشناس رادیولوژی

شماره تلفن : 32354400

تلفن داخلی : 1281

مسئول فنی :

نام و مام خانوادگی : دکتر محمد ابراهیم قانعی

تحصیلات : متخصص رادیولوژی

پزشکان

رادیولوژیست

دکتر اشرف السادات حسینی

رادیولوژیست

دکتر محمد مهدی دهقان تفتی

رادیولوژیست

دکتر فاطمه بابایی

رادیولوژیست

دکتر محمد ابراهیم قانعی

رادیولوژیست

دکتر محمد زارع مهرجردی

کارکنان بخش :

سید احمد نصرت آبادی           کارشناس رادیولوژی

رضوان صلاحی                  کارشناس رادیولوژی

میثم بهجنی                       کارشناس رادیولوژی

اکبر رعیت                       کارشناس رادیولوژی

زینب فقیهی                     کارشناس رادیولوزی

 

 

 


علاوه برشرح وظایف کارشناس رادیولوژی وظایف زیر برعهده سوپر وایزر MRI است:

1- ایجاد هماهنگی لازم بین قسمت های مختلف MRI

2- بررسی واخذ کنترل کیفی قسمت های بخش وارائه نتایج به مسئول فنی رادیولوژی

3-رفع مشکلات با استفاده از چارت های کنترل کیفی

4-عهده داشتن مسئولیت انبار داخلی وفعالیت در زمینه تهیه به موقع تجهیزات مورد نیاز از جمله فیلم و لوازم مصرفی

5-کنترل دائمی تجهیزات مصرفی داروها و ... از نظر تاریخ مصرف و نحوه نگهداری صحیح آنها

6-تنظیم برنامه های روزانه وکشیک MRI

7-بازبینی،کنترل دائمی وبه موقع کلیه دستگاههای بخش MRI و ارائه نتایج به مسئول فنی مربوطه وپیگیری جهت تعمیر به موقع دستگاه

8-ایجاد هماهنگی لازم بین پرسنل جهت استفاده از مرخصی های اجباری،استحقاقی واستعلاجی

9- همکاری با مسئول آموزش واحد در امر آموزش پرسنل واحد

 

فرایند نوبت دهی,انجام و جواب دهی بخش MRI بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد: 

 

1)  مراجعین گرامی می توانند حضوری یا تلفنی با تماس با تلفنهای 03532354400 و03532351200 داخلی (1281) – همه روزه به جز ایام تعطیل وعصر روز پنجشنبه از ساغت 7صبح الی 7شب – با خواندن دقیق نوع MRI درخواستیشان از پذیرش بخش MRI نوبت بگیرند.

-بیماران محترم باید برای انجام MRI با بیهوشی درهنگام گرفتن نوبت ام آر آی این مور را ذکر نمایند.

 

 2) مراجعین محترم جهت انجام عمل  ام آر آی MRI با در دست داشتن دستورپزشک  متخصص  به واحد پذیرش  بخش MRI مراجعه می نمایند.


  3)
واحد پذیرش بخش نسخه را بررسی نموده تا امکان انجام  MRI  و همچنین نیاز بیمار به بیهوشی رامشخص نماید.


  4)
فرم شرح حال توسط  بیمار یا همراه وی تکمیل می گردد.


  5)
فرم رضایت نامه بیهوشی توسط بیمار یاهمراه وی تکمیل می گردد.


  6)
تائیدیه اینترنتی بیمه توسط منشی گرفته می شود.

7) اطلاعات بیمار توسط منشی بخش در سیستم HIS بیمارستان ثبت می گردد.

 

8) به بیمار جهت مراجعه به صندوق یک کد داه میشود وبیمار بعد از مراجعه به صندوق وپراخت هزینه ام آرآی رسید پرداختی را به منشی بخش تحویل داده و در سالن انتظار برای انجام ام آر آی منتظر میماند.

 

9) بعد از انجام ام آرآی فیلم یا سی دی تصاویر توسط منشی به بیمار یا همره وی تحویل داده می شود.

 

10) بیمار یا همراه بیمار 72 ساعت بعد جهت دریافت جواب ام آرآی به بخش مراجعه و با ارائه قبض صندوق جواب راتحویل می گیرند.

- جواب ام آرآی بیماران بستری در بخش و اورژانسی معمولا تا 24 ساعت بعد از انجام آماده می گردد.

 

نکات قابل توجه :

1-   جهت انجام MRI ارائه درخواست پزشک  متخصص الزامی  است.

2-   جهت انجام MRI با ید به مسئول پذیرش برای هماهنگی و راهنمایی مراجعه نمایید.

3-   پرسش نامه ای که در پذیرش تحویل شما می گردد جهت تشخیص بیماری شما بسیار مهم است ، لذ ابه دقت آن را مطالعه و جواب دهید .

4-   در صورتی که دارای باطری قلبی و دریچه قلب ، پروتز یا اعضای مصنوعی ، وجود ترکش در بدن و... هستید حتما به مسئول پذیرش اطلاع دهید .

5-   جهت انجام   MRI  حتما از لبا س راحت  و بدو ن شی خارجی (لباس یکبار مصرف و بهداشتی )که در اختیار شماگذاشته می شود استفاده نمایید.

6-   از به همراه آوردن هرگونه کارتهای اعتباری ، موبایل ، سوئیچ ، کلید ، سنجاق سر، گیره سر ، عصا و هر شی فلزی دیگر به بخش  MRI جدا خودداری نمایید .

7-   انجام MRI  برای شما عزیزان هیچ خطری  نداشته ، فقط به همراه داشتن وسایل فلزی برای شما و دستگاه مضر  و خطرناک می باشد. لذا حتما آنها را به همراه خود یا کمک کارشناس تحویل نمایید .

8-   جهت انجام یک  MRI  خوب لطفا خونسرد وآرام و بی حرکت تا پایان آزمون روی تخت دستگاه بخوابید و مطمئن باشید صدا و تصویر شما توسط دوربین زیر نظر کارشناس  MRI قابل کنترل می باشد و شما به راحتی می توانید با وی ارتباط برقرار  نمایید .

9-   در صورت درخواست پزشک  جهت انجام MRIهایی از قبیل شکم ولگن MRCP,MRU ,  و MRA   حداقل  از 12 ساعت قبل ناشتا باشید .

10-درصورت درخواست پزشک جهت انجام MRI جفت وجنین از خوردن مواد غذایی شیرین حداقل دو ساعت قبل از انجام آزمون خودداری کنید.

11- درصورت درخواست پزشک جهت انجام MRI با بیهوشی حداقل از 8 ساعت قبل ناشتا باشید.

12-انجام MRI با بیهوشی در روزهای دوشنبه  و پنج شنبه صبح با حضور متخصص بیهوشی وبا هماهنگی ونوبت قبلی انجام می گردد.

13- امیدواریم با همکاری شما عزیزان با انجام  MRI دقیق بتوانیم در تشخیص و درمان بیماری به پزشک معالج شما کمک کنیم .

 

 Initiates file downloadچگونگی دریافت خدمت در واحد ام آر آی ( کلیک کنید )

 

سایت مقام معظم رهبری
ریس جمهور
وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
سامانه ارتباط مردم با دولت
دانشگاه صدوقی یزد
وبدا یزد
اخبار بیمارستان های استان
اتوماسیون اداری
فیش حقوق