معرفی بخش : بخش رادیولوژی در ساختمان اصلی بیمارستان و در کنار بخشهای آزمایشگاه و اورژانس و اطاق عمل قرار گرفته است .

 در حال حاضر این بخش شامل تجهیزات زیر می باشد :

دستگاه رادیوگرافی و رادیوگرافی پرتابل ، دستگاه ماموگرافی ، دستگاه OPG  دجیتال  ، دستگاه سونوگرافی معمولی و داپلر رنگی .

این واحد با استفاده از دستگاههای رادیولوژی معمولی پارس پاد و واریان خدمات رادیولوژیک نظیر رادیوگرافی های ساده از تمامی قسمتهای بدن و رادیوگرافی با استفاده از ماده حاجب خوراکی از سیستم گوارشی ( مری و معده و روده کوچک و بزرگ ) و ماده حاجب تزریقی از سیستم ادراری تناسلی و از سیستم صفراوی و ونوگرافی  از سیستم وریدی و سایر موارد مرتبط را انجام میدهد . در این مرکز با استفاده از یک دستگاه رادیولوژی پرتابل توشیبا کلیه خدمات مربوط به بیماران بدحال بستری  در اسرع وقت بر بالین بیمار انجام میشود.

 در این واحد ماموگرافی با استفاده از دستگاه متال  ترونیکا فلات انجام میشود . گرافی اپی جی از کل فک تحتانی و لترال سفالو با سیستم دیجیتال و با بهترین کیفیت توسط دستگاه      SOREDEX انجام میشود .   

انواع سونوگرافی های معمولی و داپلر رنگی جهت بیماران سرپائی و بستری توسط یک دستگاه  GE LOGIQ          انجام میشود .

  همچنین در این واحد انواع بیوپسی و تخلیه آبسه و درناژ و FNA

  تحت گاید سونو  جهت بیماران بستری انجام میشود .

مسئول بخش

نام و نام خانوادگی : عالیه یاوری

تحصیلات : کاردان رادیولوژی

تلفن داخلی : 1205  و  1207

 

رادیوگرافی :

 1 مراجعه بیمار به ایستگاه رادیولوژی 2 بررسی نسخ توسط منشی 3 پذیرش بیمار  در سیستم    توسط منشی 4 هدایت بیمار به رختکن و آماده شدن بیمار 5 انجام رادیوگرافی طبق دستور پزشک درخواست کننده توسط تکنسین رادیولوژی 6 هدایت بیمار به اتاق رادیوگرافی توسط تکنیسین رادیولوژی 7 آماده کردن گرافی توسط دستگاه پروسسور در تاریکخانه توسط تکنسین 8 تحویل گرافی به بیمار توسط منشی بخش

سونوگرافی :

 1 تماس بیمار با تلفن گویای بیمارستان و رزرو وقت برای روز بعد 2 تماس بیمار با بخش رادیولوژی جهت دریافت آمادگی های لازم 3 آموزش دستورات آمادگی متناسب با نوع سونوگرافی اعلام شده توسط بیمار از طرف منشی بخش 4 رویت نسخه توسط منشی و مطابقت با تلفن بیمار با لیست نوبت دهی تلفنی 5 پذیرش بیمار در سیستم   و ارجاع بیمار به صندوق 6 هدایت بیمار به سالن انتظار سونوگرافی 7 دعوت بیمار به اتاق سونوگرافی پس از حضور پزشک 8 انجام سونوگرافی طبق درخواست پزشک معالج توسط پزشک رادیولوژیست 9 خروج بیمار از اتاق سونوگرافی و حضور مجدد در سالن انتظار جهت دریافت جواب 10 تحویل جواب به بیمار 11- خروج بیمار از بخش

( شماره تلفن گویای بیمارستان جهت رزرو نوبت : 03532358090 7    شماره تلفن تماس داخلی : 03532351200-5  داخلی 1205 و 1207

در صورت عدم حضور پزشک یا خرابی دستگاه از طریق شماره تماس به وی اطلاع داده میشود . سونوگرافی روزهای شنبه تا پنج شنبه با حضور متخصص انجام میشود  )

ماموگرافی :

1 مراجعه بیمار به ایستگاه پذیرش رادیولوژی 2 -  ارائه نسخه به منشی بخش 3- بررسی لیست انتظار نوبت دهی توسط منشی 4 ثبت نام و شماره تماس بیمار در لیست انتظار توسط منشی 5- اعلام نوبت ( تاریخ و ساعت ) به بیمار 6- آموزش نحوه آمادگی به بیمار 7 انجام ماموگرافی توسط تکنسین 8 گزارش ماموگرافی توسط رادیولوژیست 9 آماده نمودن جواب و گرافی توسط منشی 10 تحویل ماموگرافی به بیمار

( درخواست ماموگرافی حتما توسط پزشک متخصص صادر شود . بیمار باید بالای 40 سال سن داشته باشد . از آخرین شیردهی حتما" باید 6 ماه گذشته باشد . بیمار باردار نباشد . )

بشتر بدانید

تاثیرات مضر اشعه ها بر زن باردار : تحقیقات دانشمندان حاکی از ان است که قرار گرفتن در معرض اشعه ها در دوران بارداری اثرات بدی روی جنین در حال رشد می گذارد و عوارض جبران ناپذیری را برای مادر باردار و جنین بوجود می آورد . از زمانی که اشعه های مختلف برای عکسبرداری پزشکی و یا پرتودرمانی بیماران سرطانی مورد استفاده قرار گرفتند محققان تصمیم گرفتند تا اثرات این اشعه ها و پرتوها را بر افراد مختف بخصوص افراد در معرض خطر مثل سالمندان و کودکان و خانمهای باردار مورد بررسی قرار دهند .

شایع ترین اشعه ای که نباید در معرض آن قرار گرفت اشعه ایکس است . علاوه بر اشعه ایکس زنان باردار باید از قرار گرفتن مستقیم در معرض اشعه های موبایل و تابشهای هسته ای اجتناب کنند . هرچند اشعه بدون وزن و بو و نامرئی است اما درحقیقت یک انرژی در قالب امواج با ذرات کوچک است که می تواند بر جنین اثر کند و نقایص جنینی را ایجاد نماید . اشعه های قوی مانند اشعه ایکس ، گاما ، آلفا و بتا توانایی تغییر در اتمها را دارند بنابراین می توانند با تاثیر بر سلولهای جنینی مشکلات ساختاری را برای جنین در حال رشد ایجاد کنند .

حساس ترین زمان برای ابتلای جنین به مشکلات و بیماریها از ابتدای حاملگی تا حدود 15 هفته پس از بارداری می باشد . اگر جنین طی این مدت در معرض اشعه قرار بگیرد دچار نقایص هنگام تولد و عقب ماندگی ذهنی میشود . کاهش رشد و آسیبهای شدید مغزی جنین از عوارض تماس مستقیم با اشعه در 15 هفته اول بارداری می باشد . پس از گذشت 26 هفته از بارداری اگر جنین در معرض اشعه قرار گیرد کمتر احتمال دارد دچار عوارض شدید شود اما بازهم باید مراقب بود .

نقایص ژنتیکی ناشی از تماس با اشعه در دوران بارداری کمتر از نقایص هنگام تولد در نوزاد آشکار میشود اما به همان اندازه مضر می باشد .   دی ان ای   مسئول تعیین رنگ پوست و مو و هزاران ویژگی دیگر در جنین است که در صورت جهش     به علت تابش اشعه احتمال سقط جنین بالا میرود و اگر هم منجر به سقط نشود ناهنجاریهای ژنتیکی زیادی برای نوزاد بوجود می آورد.طی یک بررسی معلوم شد از بین 500 جنینی که در معرض تابش اشعه در دوران جنینی خود بودند حدود 2 درصد احتمال ابتلا به سرطان در مراحل بعدی زندگی را نسبت به هم سن و سالهای خود نشان دادند .

چند توصیه به مادران باردار : 1 حتما از تابش اشعه های مختلف خود را دور نگه دارید . 2 اگر در دوران بارداری با توصیه پزشک مجبور به پرتودرمانی و یا استفاده از اشعه ایکس شدید حتما از محافظ محکمی بر روی ناحیه شکم و رحم خود قرار دهید تا جنین کمتر آسیب ببیند .3-  از نزدیک شدن به نیروگاههای هسته ای خودداری کنید 4 -  حتی المقدور از اشعه موبایل ، ماکروویوو کامپیوتر دوری کنید و در مواقع لزوم و اضطرار از آنها استفاده کنید .

 

سایت مقام معظم رهبری
ریس جمهور
وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
سامانه ارتباط مردم با دولت
دانشگاه صدوقی یزد
وبدا یزد
اخبار بیمارستان های استان
اتوماسیون اداری
فیش حقوق