بخش اعصاب و روان امام جعفرصادق(ع)توسط خیر محترم مرحوم حاج محمد جندقی که به یاد مادر گرامیشان مرحومه حاجیه قمر خالقی میبدی از سال 1383شروع به ساخت گردیده و تا سال 1389با مساحت 2500متر زیربنا به اتمام رسید. این بخش از اردیبهشت ماه سال 1393 راه اندازی شد.لازم به ذکر است که قبل از راه اندازی این بخش در ساختمانی خارج از بیمارستان در قسمت اورژانس قدیم بیمارستان شهدا نگهداری می شدندکه پس از سفر مقام معظم رهبری مبلغ دویست میلیون تومان اعتبار جهت خرید تجهیزات این بخش هزینه گردیده شده است.

مشخصات بنا:این بخش دارای سه قسمت مجزا بستری مردان ،زنان وبستری خصوصی ،قسمت کاردرمانی،اتاق تست خواب،اتاق ECTیا شوک درمانی،قسمت اداری،درمانگاه اعصاب و روان میباشد.که بستری مردان  و زنان با مشاوره روانشناسی انجام می شود .هم چنین با حضور روانشناس مجرب  انواع تست های تشخیصی از جمله پروجکتیو و فرافکن ،تست های IQ،تست های مشاوره ازدواج،آموزشهای فرزند پروری،اموزش خانواده بیماران، روان درمانی،   گروه درمانی،خانواده درمانی،مشاوره های فوری از جمله ترک اعتیاد به روش ماتریکس  MATRIXانجام میگردد.

این بخش دارای17 تخت مردان و 12 تخت زنان و 2 اتاق خصوصی می باشد

 

موارد بستری بخش اعصاب و روان: بیمارانی که دراین بخش بستری میشوند شامل بیماران اسکیزوفرنی،دوقطبی،افسردگی حاد،اختلالات شخصیتی،اختلالات روانپزشکی واختلالات وسواس می باشند.

 

نام و نام خانوادگی : فاطمه زارعی محمود آبادی 

تحصیلات : کارشناس پرستاری

تلفن داخلی : 1312

 

اقای دکتر محمود نوری

روانپزشک

خانم دکتر منصوره نصیریان

روانپزشک

خانم مهدی چمنی

روانپزشک

 

 

 

فاطمه زارعی محمودآبادی(حسین)

سرپرستار

نجمه زائرالحسینی

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

مسعود خوانین زاده

پرستار

فاطمه زارعی محمودآبادی (محمد)

پرستار

فاطمه زارعی محمودآبادی(میرزامحمد)

پرستار

زهرا غنی نسب

پرستار

فریبا زارع

پرستار

محمدعلی ملاصادقی

بهیار

یداله حیات زاده

بهیار

سیدجلیل حسینی زاده

بهیار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مریم کارگر

منشی

 

 

الکتروشوک تراپی (ECT ) چیست ؟ ELECTRO CONVULSIVE THRAPY

درمان با اتلکتروشوک به معنای عبور دادن یک جریان الکتریکی محرک از مغز بیمار به مدت یک دهم ثانیه تا یک ثانیه می باشد که موجب می شود در سلولهای مغز فرد بیمار باعث تغییرات شیمیایی و فیزیولوژیک شود که شبیه تغییراتی است که به دنبال مصرف داروهای ضد افسردگی ایجاد می شود  .

(با این مزیت که سرعت اثر بهبودی در فرد بیمار را تسریع می کنند. این روش درمانی یکی از موثرترین و مطمئن ترین و بی خطرترین متدهای درمانی و روانپزشکی مدرن می باشد. متاسفانه در اذهان عموم مردم باورهای نادرستی درباره درمان با الکتروشوک مغزی وجود دارد.)

موارد استفاده ECT :

شایع ترین مورد استفاده این روش درمانی اختلال افسردگی شدید است ؛ همچنین در مواردی که به درمان دارویی پاسخ نداده اند افرادی که میل به خودکشی یا دیگرکشی شدید دارند ، در خانم های حامله ای که مصرف داروهای ضدافسردگی برایشان خطرات جانبی دارد، بیمارانی که علایم اسکیزوفرنی حاد می باشد ، در بیماران دچار اختلال دوقطبی که هم در دوره افسردگی و هم در دوره مانیا (شیدایی) کاربرد دارد، بیمارانی که غذانخوردن و سوء تغذیه حاصل از آن جانشان را به خطر انداخته است . ترکیب این روش درمانی با مصرف دارو موجب کاهش دوز دارویی در فرد می شود. درمان با این روش حدود 80 سال قدمت دارد.

ECT چگونه انجام می شود؟

این روش با تشخیص متخصص اعصاب و روان هم برای بیماران بستری در بخش و هم به صورت سرپائی انجام می شود . لازم است فرد از 8 تا 12 ساعت قبل هیچگونه ماده غذایی یا آشامیدنی استفاده نکند . با حضور متخصص بیهوشی و روانپزشک پس از تزریق داروی بیهوشی ECT انجام می شود که پس از به هوش آمدن کامل فرد بیمار به بخش و در بیماران سرپائی مرخص می شوند. میانگین تعداد جلسات بنا به تشخیص روانپزشک حدود 6 تا 12 جلسه می باشد که معمولا در هفته 3 بار انجام می شود ، اکثر بیماران پس از 2 یا 3 جلسه فرآیند بهبودی را در خود مشاهده می نمایند.

عوارض ECT :

از عوارض این روش تهوع ، سردرد و فراموشی کوتاه مدت می باشد که جهت بهبودی سردرد از مسکن می توان استفاده نمود ، جهت تهوع که بیشتر مربوط به داروهای بیهوشی می باشد پس از رفع داروهای بیهوشی این عارضه نیز رفع می شود . در مورد فراموشی کوتاه مدت نیز پس از طی شدن دوره ECT برطرف می شود که جای هیچگونه ناراحتی نیست. البته همه این عوارض در همه افراد مشاهده نمی شود.

با توجه به شروع به کار قسمت الکتروشوک درمانی بخش روانپزشکی بیمارستان از ابتدای اردیبهشت ماه که با همت مسئولین و خیرین محترم دستگاه های مورد نیاز خریداری گردیده و تجهیز شده اند . از این به بعد مراجعین محترم می توانند از این روش درمانی مفید با توجه به صلاحدید روانپزشک مربوط استفاده کنند و روز های زوج هفته از ساعت 7:30 صبح تا 9 از این خدمت بهره مند شوند

نمای بخش
اتاق شوک
اتاق شوک
ایستگاه پرستاری
نمای بخش بستری بانوان
اتاق مشاوره
سالن ملاقات